Dzień dla Niepodległej w Katolickim Liceum i Katolickim Gimnazjum
Setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę świętowano w Katolickim Liceum i Gimnazjum w piątek, 9 listopada. Tego dnia plan lekcji został zastąpiony programem działań służących upamiętnieniu tego niezwykłego wydarzenia, ale także integrującym całą społeczność szkolną.
W auli szkolnej odbył się konkurs historyczny „Ojcowie niepodległej Polski – życie i działalność J. Piłsudskiego, R. Dmowskiego i J. I. Paderewskiego”. Przez ponad godzinę rywalizowały ze sobą drużyny z poszczególnych klas licealnych i gimnazjalnych. Zwyciężyła klasa III b KG.
Po zmaganiach konkursowych i wręczeniu nagród oraz dyplomów uczestnikom turnieju zostały przedstawione wyniki plebiscytu przeprowadzonego wśród naszej młodzieży. Każdy uczeń mógł oddać głos w czterech kategoriach: na najwybitniejszego Polaka, najważniejsze wydarzenie w historii naszego kraju; na najpiękniejsze miejsce oraz najważniejszą polską książkę. Najwięcej głosów uzyskał Józef Piłsudski. Najważniejszym wydarzeniem okazało się odzyskanie niepodległości. Za najpiękniejsze miejsce w Polsce uznano Kraków, a książką, którą młodzież wskazała jako najważniejszą, jest Pan Tadeusz.
Na drugą część obchodów Dnia dla Niepodległej uczniowie i nauczyciele KLO udali się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, aby tam uczestniczyć we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, którą poprzedziło – o godzinie 11.11 – wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
Uroczystość uświetniło powołanie w Katolickim Liceum Szkolnego Koła Caritas Diecezji Siedleckiej nr 100, aby „krzewić ducha czynnej miłości bliźniego”.
Po Mszy Świętej odbył się koncert utworów patriotycznych, połączony ze wspólnym odśpiewaniem najbardziej znanych pieśni, także tych legionowych. /oprac.C.Marczewski/
30 października uczniowie klas trzecich gimnazjum jak co roku brali udział w zajęciach laboratoryjnych w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Każdy uczestniczyli w dwóch wybranych laboratoriach spośród:
- Biolog na miejscu zbrodni 2.0 (laboratorium biologiczne)
- Tworzymy emulsje (laboratorium chemiczne)
- Wodne anomalie (laboratorium fizyczne)
- Chory Algorytm (laboratorium robotyczne)
Po trudach całego dnia można było się zrelaksować na filmie "Czarne dziury. Podróż w nieznane". Film odkrywa przed widzami jedne z najbardziej zagadkowych obiektów astronomicznych – czarne dziury. Jak powstają i co się dzieje w ich wnętrzu? – to jedne z wielu pytań zadawanych przez współczesnych astronomów, na które próbowano znaleźć odpowiedź w czasie pokazu. /oprac. A.Litwiniuk/ Galeria zdjeć
26 października br. w Katolickim Liceum miało miejsce spotkanie młodzieży KLO i KG z wybitnym uczonym, onkologiem i genetykiem, żołnierzem Armii Krajowej, powstańcem warszawskim – profesorem Mieczysławem Chorążym.
Na to niezwykłe wydarzenie złożyły się wspomnienia Profesora oraz odpowiedzi na pytania młodzieży. W swoich wspomnieniach prof. M. Chorąży odnosił się przede wszystkim do okresu dzieciństwa spędzonego w rodzinnej Janówce, okresu szkolnego w Białej Podlaskiej, przerwanego wybuchem II wojny światowej, oraz do czasów konspiracji i walki zbrojnej w Warszawie. Podczas rozmowy z młodzieżą najczęściej powracał temat powstania warszawskiego. Pojawiały się także pytania dotyczące działalności naukowej Profesora, szczególnie onkologii, genetyki i nowej dziedziny, jaką jest biologia systemowa.
W trakcie spotkania uczniowie poznali świadka historii i równocześnie wytrwałego badacza, który pracy naukowej w zakresie medycyny poświęcił całe swoje powojenne życie. Człowieka niezłomnego i prawego, a przy tym wrażliwego i gotowego do niesiania pomocy bliźnim. Wielkiego Polaka, któremu w roku 2017 Prezydent RP nadał najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego. Fotorelacja
Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości można uczcić na wiele sposobów. W Katolickiej Szkole Podstawowej i Katolickim Gimnazjum proponujemy spojrzeć na te sto lat przez pryzmat konkursów z matematyki. Wszak przez sto lat naszej niepodległości matematyka była ważną częścią życia każdego ucznia.
Konkursy skierowane są do uczniów klas IV-VIII oraz klas III gimnazjum. W obu przypadkach liczy się pomysł, kreatywność i systematyczna praca, która zaowocuje masą bardzo dobrych i celujących ocen z matematyki.
16 października uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w Grze edukacyjnej „Niezwykły ojciec papieża” organizowanej przez Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej z okazji XVIII Dnia Papieskiego „Promieniowanie Ojcostwa”.
Nasi gimnazjaliści wywalczyli podium – III miejsce! GRATULACJE!!!
26 września katolickie szkoły w Białej Podlaskiej świętowały dzień swojego patrona Cypriana Norwida.
Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą w kościele Narodzenia NMP, podczas której uczniowie klas I, IV i VII KSP i klasy I KLO złożyli ślubowanie. Po odbytej ceremonii kadra nauczycielska, uczniowie oraz przybyli rodzice udali się do kina Merkury na część artystyczną przygotowaną przez poszczególne klasy.
Występy uczniów łączył wspólny temat: ukazanie osoby i twórczości wybitnego poety, myśliciela, patrioty i chrześcijanina. Poszczególne klasy zrealizowały go jednak w różny sposób...
Zgodnie z wytycznymi Lubelskiego Kuratora Oświaty eliminacje pierwszego etapu wszystkich konkursów rozpoczynają się o godzinie 9.00.
Uczniowie, którzy zgłosili chęć udziału mają być w wyznaczonych salach o godzinie 8.50.
Uczniowie klas III do 31 października zgłaszają wychowawcy klasy oraz nauczycielowi opiekunowi projektu wybrany temat i wspólnie z nim planują jego realizację.
Istnieje możliwość uczestniczenia w kilku projektach szkolnych pod warunkiem wskazania - pisemnie! - który z tematów jest realizowany na zaliczenie (będzie oceniony punktami z zachowania, odnotowany na świadectwie ukończenia gimnazjum i w arkuszu ocen).
Regulamin realizacji projektów i przykładową dokumentację można znaleźć w zakładce: Dokumenty szkolne.
Fundacja Nasza Szkoła 08-119 Siedlce Sokołowska 172
KRS: 0000147428 NIP: 821-23-11-045 REGON: 712498144
konto: Bank Spółdzielczy w Siedlcach 05 9194 0007 0024 6365 2000 0010
Uwaga! Ważne!
Szanowni rodzice, od stycznia 2018 r. czesne za ucznia Katolickiego Gimnazjum należy wpłacać na konto KG.
Numer konta: 48 8025 0007 0014 1673 2000 0010
tytułem: imię i nazwisko ucznia, klasa, miesiąc za który dokonywana jest wpłata (np. Jan Nowak, 2c, styczeń)